Rotko centra apmeklējums

8. septembrī 12.VISP un 12.DIT klases izglītojamie devās mācību priekšmetu – Kultūras pamati, Kultūra un Māksla I, Dizains un Tehnoloģjas, mācību satura apgūšanas aizraujošā piedzīvojumā uz Daugavpils Marka Rotko centru.

Sasniedzamais rezultāts – argumentēta personīgā viedokļa izklāsts recenzijā, Rotko centra pasākumu analīze, performances un radošās nodarbības argumentēts izvērtējums minētajos mācību priekšmetos.

Izglītojamie iepazinās ar M.Rotko biogrāfiju un daiļradi, apskatīja M.Rotko ekspozīcijā izvietotos mākslas darbus un piedalījas radošā nodarbībā “Atrasts kolekcijā”, kur katram bija iespēja mākslinieciski izpausties, radot savu mākslas darbu.
Izglītojamie darīja to ar lielu aizrautību un ieinteresētību, kā rezultātā radās fantastiski mākslas darbi. Bija patiess jaunrades prieks par paveikto.

Dienas gaitā izglītojamajiem bija iespēja vērot keramiķa Daiņa Pundura performanci “Vizualizējot gravitāciju.” Tas bija aizraujošs skats, kā mākslinieks meistarīgi no māla veidoja lāstekas, kuras sniedzās no griestiem līdz zemei.

Izglītojamajiem bija iespēja arī piedalīties starptautiskā konkursa – izstādes “Martinsona balva” atklāšanas un apbalvošanas ceremonijā un pēc tam apskatīt izstādē izstādītos keramikas darbus, kuri bija ļoti skaisti un pārsteidza ar formu daudzveidību un plastiku. Izstāde tiešām bija fantastiska un apbrīnas vērta. 

Izglītojamie uzzināja, ka “Martinsona balva” ir keramikas mākslas vitalitātes apliecinājums, kā arī veltījums pasaulslavenajam Latvijas keramiķim Pēterim Martinsonam. Konkursa izstādei var pieteikties gan individuāli mākslinieki, gan arī mākslinieku grupas no visas pasaules, iezīmējot jaunākās tendences sava reģiona mākslā un to sasauci ar saviem personīgajiem radošajiem meklējumiem.

Visiem bija liels pārsteigums, ka Daugavpili uzskata par Latvijas keramikas galvaspilsētu. Uz izstādes atklāšanu bija ieradušies daudzi ārzemju keramiķi un tūristi.

“Martinsona mājā” iepazināmies arī ar Pētera Martinsona keramikas kolekciju un bijām patīkami pārsteigti, ka arī mūsu skolas skolotājas Initas Reimandovas darbi bija izstādīti ekspozīcijā.

Marka Rotko centra otrajā stāvā bija iespēja iepazīties ar Kaspara Geiduka izstādi “Elementi”, kura tiek piedāvāta atkārtoti, jo pandēmijas ierobežojumu labirintos tā palika plaši nepamanīta. 

Izstāde “Elementi” aptver gan sociāli aktuālas un šodienīgas tēmas, gan jautājumus par ķermeni, tā strukturālo uzbūvi un sevis apzināšanos, gan instinktīvi veidotus objektus, caur kuriem mākslinieks reflektē par dabas formu daudzveidību, radot interpretāciju par mikrokosmu, telpu un tās uzbūvi.

Pavadītā diena Marka Rotko centrā bija jaunām zināšanām un emocijām piepildīta. Neviens no izglītojamajiem līdz šim nebija bijis M.Rotko centrā.
Atziņa - kultūra eksistē arī ārpus galvaspilsētas Rīga. Izglītojamie novērtē programmas “Latvijas skolas soma” doto iespēju par to pārliecināties.

12.VISP klases izglītojamo atsauksmes: 
"Mani pārsteidza tas, ka Rotko gleznas ir vērtas miljoniem, kā arī mani iepriecināja tas, ka gids pastāstīja par mākslas žanriem, kas palīdzēja saprast kā skatīties un vērtēt gleznas. Man arī patika, ka Rotko centrs bija ļoti attīstīts un tajā tika iekļauta nodarbība, kurā mēs paši varējām veidot savu gleznu. Es vēlētos, lai skola turpina piedāvāt šādus programmas “Latvijas skolas soma” pasākumus."

"Rotko centra ameklējums noteikti bija atmiņā paliekošākais, jo sniedza iespēju ne tikai paplašināt savas zināšanas par mākslinieku, bet gan arī pašam izvērtēt savas prasmes abstraktajā mākslā. Bija ļoti interesanti uzzināt par Rotko pirmajiem mākslas darbiem un, ka no sākuma mākslinieks bija izmēģinājis vairākus mākslas virzienus līdz beidzot atrada to, ko visu dzīvi bija meklējis."

"Marks Rotko ir ļoti zināms mākslinieks, tādēļ esmu ļoti laimīga par iespēju redzēt viņa darbus dzīvē. Pats Rotko centrs arhitektūras ziņā mani pārsteidza. Ne tikai izstādītie mākslas darbi ir skatāmi, bet arī pats elegantais interjērs. Muzejā bija ļoti atsaucīgi nodarbību vadītāji, kas skaidri spēja pastāstīt par modernās mākslas jēgu. Keramikas izstāde bija ļoti liela un daudzpusīga."

"Diena Daugavpilī bija ar kultūru piepildīta, jo bija gan iespēja apskatīt Marka Rotko darbus, kas visnotāļ ir iespaidīgi, gan arī iepazīt dažādu autoru keramikas darbus, kas izceļas ar savu dažādību."

"Programmas “Latvijas skolas soma” pasākumi, manuprāt, ir ļoti nepieciešami, lai piespiedu brīvprātīgā kārtā ar kultūru iepazīstinātu arī tos skolēnus, kuri paši par to neinteresējas. Es Marka Rotko centrā visvairāk izbaudīju tieši keramikas jaunatklāto balvas nominantu izstādi, jo tajā bija apskatāmi dažādu mākslinieku darbi.  Katrs no tiem bija ļoti atšķirīgs no pārējiem."

"Uzzināju, ka Daugavpils tiek dēvēta par keramikas galvaspilsētu."

"Dodoties uz Marka Rotko mākslas centru cerībā ieraudzīt, ko interesantu un acij tīkamu, pilnīgi attaisnojās. Kauns pat teikt, bet Daugavpilī biju pirmo reizi mužā un redzēt, ko tik skaistu, iepazīt kultūru ārpus Rīgas sienām ir vienreizēja iespēja. Pēc M.Rotko dzīves stāsta, es aizdomājos par to, ka jebkurā dzīves jomā ir jāiet līdz pašām beigām, jāmeklē savs īstais vilinājums, nevar padoties pie pirmās neveiksmes. No tās ir jāmācās un jākļūst stiprākiem. Daugavpilī bija izcila mākslas baudīšana, kā arī bija iespēja dzirdēt ārzemnieku skata punktu par mākslas darbiem, kas arī man pavēra citu skatījumu."

12.DIT klases izglītojamo atsauksmes: 
"8. septembrī programmas “Latvija skolas soma” ietvaros apmeklēju Rotko mākslas centru. Man bija iespēja apskatīt Rotko gleznas, uzzināt vairāk par to tapšanu, Rotko dzīvi un pašai piedalīties radošajā darbnīcā. Bija interesanti pielietot jaunas mākslas metodes, kā arī vairāk uzzināt par abstraktās mākslas nozīmi – domu. Sanāca apskatīt arī keramikas izstādi, kurā redzēju ļoti atšķirīgu stilu darbus un novēroju, kā klasika un mūsdienīga māksla var tikt apvienota vienā darbā."

"Patika radošā darbnīca, kurā piedalījos un centra eksponāti bija ļoti interesanti, tie pavēra manu redzesloku mākslā mazliet vairāk nekā tas jau bija pavērts. Ekskursija uz Marka Rotko centru bija man noderīga un laba pieredze."

"Marka Rotko centrs ir viens no vissvarīgākajiem mākslas centriem Latvijā, kurš piedāvā daudzveidīgu mākslas pieredzi. Es atceros, ka apmeklējot šo centru, sajutu spēcīgu mākslas auru. Ekspozīcija piedāvā iesdvesmojošu ieskatu slavenā latviešu mākslinieka Marka Rotko darbu pasaulē. Tas ir lielisks veids, kā izprast viņa abstraktās gleznas un māksliniecisko attīstību. Kopumā, M.Rotko centrs ir vieta, kur var pilnībā izbaudīt mākslu un iegrimt mākslas pasaules burvībā."

"Marka Rotko centrs bija pilns ar brīnumiem. Man pašam māksla neinteresē, bet bija interesanti iejusties mākslinieka ādā un veidot pašam abstraktu darbu. Darbnīcā mums izstāstīja vienu no veidiem, kā abstrakti uzzīmēt emocijas."

"Īpaši mani uzrunāja Starptautiskā keramikas izstāde “Nemierīgie ūdeņi”, kas fokusējās uz mākslinieku bailēm. Ideja par savu baiļu attēlošanu ar mākslu mani patiešām uzrunāja un biedējošie darbi likās skaisti."

"Rotko centrs ir pilns ar mūsdienu un jau vēsturē slavenu mākslinieku darbiem. Protams, galvenais ir paša Marka Rotko abstrakcijas, dīvainās, bet interesantās krāsu sajaukumu gleznas, kuras ir iespējams redzēt internetā vai kur citur kā plaģiātu, bet autentisko izskatu un smaržu Latvijā var piedzīvot tikai Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā. Muzejs nav domāts tikai viņa gleznām, bet arī viņa vēsturei, dzīves stāstiem un dzīves gājumam. Jāpiemin arī tas, ka muzejā iespējams aplūkot arī citu mākslinieku darbus gan zīmētus, gan gleznotus, gan skulpturālus, piemēram, mākslinieces Initas Reimandovas keramikas skulptūras, mūsu klases audzinātājas darbus.
Vēlos pieminēt arī to, ka ir vērts apskatīt muzeja apkārtni, jo tas iebūvēts cietoksnī, kas arī ir arhitektūras mākslas darbs."

12.DIT klases audzinātāja - Inita Reimandova
Mazos notikumos rodas jaunas idejas un jauni sapņi. Kādam dzīvesprieks ir dzeltens, kādam oranžs, kādam zaļš. Krāsu attiecībās, noskaņās..
Mans lielākais prieks, ka pat tie, kas parasti neko mākslā nevēlās, visi radīja savu krāsu emociju ekspresiju autortehnikā radošajā darbnīcā.
Būt līdzās Latvijas un pasaules keramikas grandiem 4. Starptautiskajā P.Martinsona biennāles atklāšanā, piedzīvot Latvijas keramikas galvaspilsētu, redzēt P.Martinsona darbu kolekciju ir vērts, lai jaunieši iepazītu pasaulē zināmāko Latvijas keramiķi. Kā teica mākslas biedrības “Sidegunde” vadītāja, māksliniece Helēna Medne, redzot 37 jauniešus, kas ciemojās Marka Rotko centrā jauno izstāžu sezonas atklāšanā: “Latvijas keramikai ir nākotne!”.
Var nepatikt, bet ir jāredz, lai zinātu, kas patiesi nav mans, kas man nepatīk, citādi neuzzinās, kas patīk. Var domāt, nekā jau tur nebūs, bet pēkšņi, sadzirdot stāstu, rodās jaunu cerību sapņi, vēlme paspēlēties ar krāsu un atrast sevi.
Paldies Latvijas Skolas somas projektam par iespēju, paldies māksliniecei un Marka Rotko centra muzeja pedagoģei Mairitai Folkmanei, paldies Rotko centra gidiem.
Kā arī māksliniecei Karlīnai Mežeckai par ekspresinterviju par mākslas studijām Londonā.


Apkopoja direktora vietniece – Gunta Stūrmane

×