21. septembrī 9. klašu skolēni devās ekskursijā uz Andreja Pumpura Lielvārdes muzeju, lai klātienē izzinātu rakstnieka dzīves līkločus, eposa tapšanas stāstu un noskaidrotu, kāds ir Lāčplēša spēka noslēpums, iejūtoties eposa “Lāčplēsis” tēlos.
Pasākums bija izzinošs un reizē atraktīvs, kas neatstāja nevienu vienaldzīgu. Bija iespēja redzēt arī savu klases biedru talantus un spējas.
Fragmenti no 9.b klases ierakstiem kultūras dienasgrāmatā par ekskursiju uz Andreja Pumpura Lielvārdes muzeju:
"Kad ieradāmies muzejā, mūs uzreiz sagaidīja muzeja darbiniece, kas vienā acumirklī radīja atmosfēru tā, it kā mēs būtu A.Pumpura dzīves vērotāji. Man patika tas, ka pašiem bija jāiesaistās nelielā teātrī; kāds klasesbiedrs bija mācītājs, taču kāds tika pat pie paša Andreja Pumpura lomas. Protams, ka A.Pumpurs saistās ar Lāčplēsi, arī mums bija jāizspēlē šī leģendārā eposa sižets. Teātra uzvedums bija ļoti jautrs, mēs ar klasesbiediem daudz smējāmies. Manuprāt, tas ir labs veids, kā jauniešus ieinteresēt seno rakstnieku biogrāfijā un literārajos darbos, jo šādi cilvēki un viņu darbi ir Latvijas kultūras vērtība, par kuru jauniešiem vajadzētu zināt."
"Fantastiska diena un ekskursija! Lai kā tas mani izbrīnītu, bija ļoti interesanti, izzinoši un jautri pavadīt laiku A.Pumpura muzejā. Mani pārsteidza, cik ātri un ļoti skaidri runāja muzeja gide. Bija smieklīgi ar klasesbiedriem piedalīties izrādē un iejusties eposa "Lāčplēsis" varoņu lomās. Nekad to neaizmirsīšu! Gribētos vairāk tādus izbraucienus ar klasi! Paldies par iespēju!"
"Tā bija labākā ekskursija, kurā esmu bijusi, man nebija garlaicīgi ne uz vienu mirkli. Gribu pieminēt arī skaistās muzeja dekorācijas un zīmējumus uz sienām. Es nevarēju iedomāties, ka man varētu interesēt kāda rakstnieka dzīve, bet A.Pumpura muzejs man pierādīja pretējo."
"Mani aizrāva gides entuziasms un humors. Tas, kā viņa izstāstīja par rakstnieka dzīvi, manuprāt, ieinteresētu pat cilvēkus, kuriem nemaz nesaista grāmatas vai cilvēku biogrāfijas. Pēc šāda piedzīvojuma es nekad neaizmirsīšu galvenos faktus par A.Pumpura dzīvi un galvenajiem notikumiem eposā. Bet, protams, šīs neaizmirstamās atmiņas nebūtu iespējamas bez manu talantīgo klasesbiedru spējām interesanti notēlot un izdarīt, ko viņiem lika gide."
"Katram vajadzētu apmeklē šo muzeju vismaz vienreiz viņa mūžā. Tajā var uzzināt daudz interesantu faktu par A.Pumpura dzīvi un daiļradi ļoti vieglā un saprotamā veidā. Šis muzejs pat iedvesmoja mani izlasīt eposu "Lāčplēsis", lai uzzinātu to, kas palika neatklāts šajā muzejā."
9.b klases audzinātāja Lauma Muižniece:
"Skolēnu un skolotāju vārdā sirsnīgs paldies muzeja darbiniekiem, kuri mums deva iespēju ne tikai iejusties A.Pumpura laikabiedru un eposa varoņu lomā, bet arī gūt aizraujošu un izzinošu muzeja apmeklējuma pieredzi."
9.a, 9.c, 9.d klases izglītojamo atsauksmes:
"Ļoti patika, ka A.Pumpura muzejā bija atšķirīga pieeja, jo mums lika pašiem rādīt to stāstu un nebija garlaicīgi un nebija tikai jāklausās. Patika, ka bija iespēja piedalīties un skatīties mūsu klases teātri. Visvairāk palikusi atmiņā cīņa starp Melno bruņinieku un Lāčplēsi." (9.a)
"Man ļoti patika, ka šis muzeja apmeklējums nebija kā "parasts" muzeja apmeklējums, bet kā tāds teātris un tajā pašā laikā uzzināju par Andreja Pumpura dzīvi un Lāčplēsi. Man tiešām patika šī ekskursija, jo šis muzejs nebija kā citi un mums vajadzēja piedalīties stāstā." (9.a)
"Visvairāk man patika muzejā teātris, kuru spēlēja klasesbiedri, bija ļoti jautri un palika atmiņā viss stāsts, ko mums stāstīja ar humoru un teātra palīdzību." (9.a)
"Pasākums bija lielisks! Biju pati priecīga redzēt klasesbiedrus pieaugušākus. Man ļoti patika, ka bija tāda sajūta, ka klase ir saliedēta. Muzejā bija interesanta pieeja, kā mums izrādīt muzeju, lai mums būtu interesanti un pašiem būtu kaut kas jādara." (9.a)
"Ja es būtu lasījusi grāmatu, es nebūtu atcerējusies tik daudz no paša stāsta. Bija interesanti iedzīvoties gan A.Pumpura lomā, gan Lāčplēša lomā. Sapratu, kāda bija A .Pumpura bērnība un kā viņš nonāca līdz eposa uzrakstīšanai. Iepazinu eposa galvenos varoņus un to labās un sliktās puses. Iepazinos ar eposa saturu. Ļoti patika muzeja unikālais veids, ka mums nevis stāstīja lielu teksta blāķi, bet lika mums iejusties varoņu dzīvēs un sekot līdzi. Liels paldies par iespēju!" (9.a)
"Muzejā ļoti patika klases izrāde par A.Pumpuru un Lāčplēsi." (9.c)
"Patika viss, it īpaši kā Adrians spēlēja klavieres izrādē." (9.c)
"Šī personīgi bija viena no manām mīļākajām ekskursijām, kāda mums bijusi, noteikti vēlētos kaut ko tādu atkārtot." (9.c)
"Andreja Pumpura muzejā man patika siltā uzņemšana un tas kā mēs visu varējām iepazīt izspēlējot lugu. Piedaloties tajā un skatoties kā to izspēlē klasesbiedri." (9.d )
Vecāku atsauksmes:
"Pirmdie dēla vārdi pēc ekskursijas bija "Viss ir vienkārši fantastiski!." Atbraucot mājās, aizrautīgi stāstīja un rādīja bildes. Paldies skolai par šo iespēju bērniem piedzīvot tādus mirkļus!" (9.b)
"Meitai ļoti patika. Bija sajūsmā par to, ka skolēni bija iesaistīti it visā kas notika, kas tika rādīts un stāstīts. Teica, ka labākā ekskursija kāda bijusi vismaz pēdējos 4 gadus noteikti. Kopumā vērtējot, manuprāt, projekts ir ļoti veiksmīgs, dažāds un vērtīgs." (9.b)
"Par senākajiem pasākumiem dēls sajūsmu neizrādīja, bet par Lāčplēša muzeju gan bija gara diskusija. Ļoti bija patikusi pieeja, ka bērniem vēsture jāizspēlē ludziņās. Paldies par sniegtajām iespējām." (9.b)
"Ar pasākumu Pumpura muzejā meita ir apmierināta. Patika. Lai gan pirms došanas bija skeptiski noskaņota - nu tur taču nekas interesants nebūs. Beigās viss patika." (9.a)
"Atsauksmes par 21. septembra pasākumu ir lieliskas, bērnam ļoti patika - esot bijis lielisks gida stāstījums (izspēlētas lomu spēles) un ir bijis interesanti. Paldies!" (9.c)
Apkopoja direktora vietniece Gunta Stūrmane