Nodarbība "Ritma un skaņu pasaulē"

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 4., 11. un 27. aprīlī pie mums viesojās lieliskie mūziķi un perkusionisti Nils Īle un Maija Sējāne-Īle. 

Ritma un skaņu burvību šoreiz bija iespēja iepazīt 10., 11. un 12. klašu izglītojamajiem.

Nils Īle kā personība ir ļoti iedvesmojošs un zinošs, viņš daudz ceļojis pa Āfriku, Indiju, Austrāliju u.c. zemēm, papildinājis savu spēles tehniku, kā arī pilnveidojis zināšanas un izpratni par ritma būtību un spēku, tāpēc vienaldzīgam viņa sabiedrībā palikt bija grūti.

Nodarbības sākumā izglītojamie iepazinās ar āfrikāņu bungām – džambām. Viņi uzzināja, ka instruments ir izgatavots no izdobta koka, kas pārvilkts ar mājlopa ādu. 

Abi mūziķi nodemonstrēja skaņdarbu uz bungām un džambas, atklājot daudz jauna un neredzēta par ritma spēku un tā daudzpusīgo skanējumu. Tas bija ļoti iespaidīgi! Izglītojamie klausījās ar lielu interesi. 

Pēc tam iepazina skaņas daudzveidīgo burvību, guva pirmās iemaņas ritma spēlē, izmēģināja dažādu tautu mūzikas instrumentus, veidoja kopējas muzikālas kompozīcijas. 

Izglītojamos pārsteidza tas, ka perkusijas sevī ietver arī netradicionāla veida instrumentus, piemēram, balsi, ķermeni un dabā iegūtus materiālus: riekstus, akmeņus un zirga pakavus, kā arī dažādus žvadzināmus, grabināmus un citādi skanošus instrumentus. Viņi uzzināja perkusiju nosaukumus, tādus kā, piemēram, kabasa, agogo, guiro, hašiši un saklausīja instrumentu skaņu daudzveidīgo burvību.

Lai sajustu ritma un skaņas vibrāciju sevī, nozīmes nav ne vecumam, ne sagatavotībai mūzikā. 

Nodarbības aizrauj tos, kas jūt sevī vēlmi izpausties radoši, kam iepriekš nav bijusi tāda iespēja vai pietrūkusi drosme. Tā bija uzdrīkstēšanās, iespēja piepildīt sapņus un iepriecināt savu dvēseli. 

Nils Īle iedrošināja: «Pamatideja – ar skaņu atvērt sevī iespējas, kas līdz tam nav pamanītas. Darot, saklausot skaņas un piedaloties, atklāt sevi un noticēt sev.»

Muzikālā darbnīcā katrs varēja izbaudīt ritma un mūzikas spēku caur kopīgu instrumentu saspēli. Nodarbība palīdzēja atvērties ikvienam jaunietim.

Mākslinieki ar savu sirsnību un mieru, sirdsdegsmi ievilināja katru izglītojamos jaunā piedzīvojumā un, kā atzina paši mākslinieki, izdevās sarunāties brīnišķīgajā mūzikas valodā par prieku sev un par prieku citiem.

Nodarbība noslēdzās pavisam mierīgi, ar meditatīvu noskaņu. Kā atzina izglītojamie, darbošanās ar meditatīvajiem instrumentiem, atslābināja, nomierināja un rosināja vēlmi sapņot.
“Tas bija labākais, ko esam darījuši”, teica ne viens vien sajūsmināts izglītojamais.


Izglītojamo atsauksmes:

10.DA klases izglītojamo atsauksmes:

“Mani patiesi ieinteresēja šī nodarbība, vēlētos apgūt džambas spēli vairāk! Ļoti vēlētos vēl šādas nodarbības, kurās var darboties! Ļoti nomierinoša, aizraujoša un skaista nodarbība!”

“Ļoti patika praktiski darboties, jo tā veidojas lielāka izpratne. Ļoti meditējoši un atslābinoši izrauties no mācību procesa.”

10.VISP klases izglītojamo atsauksmes:

“Man ļoti patika, tas bija interesants piedzīvojums. Uzzināju daudz ko jaunu, pirms tam nezināju, ka ir tādi instrumenti un visādi veidi kā tos spēlēt. Izklausījās tiešam kā pasakā un bija ļoti meditējoši un nomierinoši. Raisījās labas emocijas un sliktās izgaisa. Bija iespēja pašiem arī spēlēt un izmēģināt tos instrumentus. Ļoti jauka pieredze.”

“Man ļoti patika, bija neparastas emocijas, kaut kas jauns, negaidīts, man tā iepatikās, ka pat gribējās pašai iegādāties džambu, jo to spēlējot var izlaist visas savas dusmas un agresiju ritma melodijā. Superīgs pasākums, laipni cilvēki un jauka atmosfēra.”

“Ejot uz šo pasākumu, negaidīju kaut ko tik interesantu un aizraujošu. Bija patīkami uzzināt, ko jaunu, kā arī pašai izmēģināt, kā ir spēlēt uz instrumentiem. Bija patīkami aizvērt acis un iedziļināties mūzikas notīs, aizceļojot uz citu pasauli.” 

11.VM klases izglītojamo atsauksmes:

Zanda J.
“Latvijas skolas somas” pasākums bija interesants un lielisks, starp stundām, atbrīvošanās un radošās domāšanas raisošs.

Viktorija G.
Man ļoti patika. Atmosfēra visas nodarbības garumā bija patīkama, iedvesmojoša un radošas intrigas pilna, katrs no mums varēja izpausties individuāli, tomēr mūzika un ritmi mūs vienoja jaukā meditatīvā unisonā.

Artūrs B.
Nodarbība ļoti patika, visi bija iesaistīti un pēc nodarbības bija tāda kā iedvesmas sajūta.


Mūsu izglītojamo radītais videoieraksta mūzika fons.Apkopoja direktora vietniece – Gunta Stūrmane

×