Nodarbība Latvijas Nacionālajā teātrī

3. klašu skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Latvijas Nacionālo teātri. 

Nodarbības laikā vispirms skolēniem teātra otrā stāva greznajā vestibilā tiek demonstrēta filma, kurā pastāsta un parāda īsu Nacionālā teātra vēsturi. Pēc tam grupa tiek iepazīstināta ar nodarbības vadītāju – kādu no teātra aktieriem, kurš atraktīvi, iejūtoties gida lomā, vadā skolēnus pa teātri, stāsta un rāda teātra aizkulises.

Skolēniem tiek ļauts ieskatīties mākslinieka – rekvizītora pasaulē, kur top dažādi izrādei nepieciešami rekvizīti, kā piemēram, kārdinoša kartona un pērlīšu torte, porolona ķirbis, dažādas galvassegas, neass nazis, zobens u.c. Kad skolēni izspēlējušies ar rekvizītiem, tad var doties tālāk. Pa ceļam tiek aplūkota teātra sarga un dežuranta vieta, kur aktieriem, ierodoties teātrī, uz tablo tiek uzlikta zīmīte, ka ir darbā.

Vēl tiek skolēni novesti zem skatuves, kurā redzamas dažādas konstrukcijas, kas gan pagriež skatuves vidū iebūvēto apli ar dekorācijām izrādes laikā, gan lifts, kurš var pacelt un nolaist aktierus.

Skolēni tiek izvadāti arī pa darbnīcu, kurā top skatuves dekorācijas no koka, metāla, auduma utt.

Nodarbības laikā skolēni arī tiek ievesti Lielajā zālē gan no skatītāju puses, gan arī uz skatuves – no aktieru puses. Tur skolēnus pārsteidz augstie griesti un sastatnes, kur bez alpīnista ekipējuma un īpašas apmācības nedrīkst atrasties.

Aktieru zālē skolēni sasēžas skatītāju krēslos, bet gids stāsta par aktieru tērpiem, kuri ne vienmēr ir ļoti ērti un viegli.  Ir arī izrādes, kurās aktieriem jāpaspēj pārģērbties pat 10 sekunžu laikā!

Nodarbības laikā skolēni arī paši mēģinājumu zālē izspēlē skeču un uzzina, ka aktieri ir ļoti māņticīgi. Lugas teksta eksemplāru nedrīkst pazaudēt, bet, ja tas nokrīt zemē, tas ir jāpaceļ ar dibenu – tekstu turot pie pēcpuses ar roku.

Vislielākā jautrība sākas, kad skolēni nonāk frizētavā, kur aktieri tiek grimēti, uzliktas parūkas, ūsas, bārda. Šeit skolēni var arī paši uz mirkli sev veikt nelielas pārvērtības.

Visvairāk skolēniem patika tieši frizētava, jo tas vienmēr ir jautri, ja pats vari iejusties citā tēlā, pieliekot sev ūsas vai uzvelkot kādu parūku.

Paldies Latvijas Nacionālajam teātrim  un programmai “Latvijas skolas soma”, kura ļāva ieraudzīt teātri citā gaismā, ieraudzīt, cik teātris, kurā ir dibināta mūsu Latvija,  ir liels, grezns, skaists un interesants.

Cerams, ka kādam no mūsu skolēniem šis pasākums dos motivāciju apmeklēt kādu teātra izrādi kopā ar ģimeni vai klasi un, varbūt pat, izvēlēties sev nākotnē profesiju, kas saistīta ar teātri.

×