Nila Īles perkursiju nodarbība

Ritma un skaņu meistardarbnīca

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros,  5. oktobrī pie mums viesojās lieliskie mūziķi un perkusionisti Nils Īle un Maija Sējāne-Īle. Ritma un skaņu burvību šoreiz bija iespēja iepazīt 5. klašu izglītojamajiem.
Mākslinieki ar savu sirsnību un mieru, sirdsdegsmi ievilināja katru izglītojamo jaunā piedzīvojumā.

Nodarbības aizrāva ar to, ka ikviens varēja izpausties radoši bez jebkādas iepriekšējās sagatavotības. Tā bija uzdrīkstēšanās ļauties ritma un skaņu valdzinājumam, radot kopīgu klases skaņdarbu.

Mākslinieki atzina, ka izdevās sarunāties brīnišķīgajā mūzikas valodā par prieku sev un par prieku izglītojamjiem.

Tas bija abpusējs tikšanās prieks. Kā atzina mākslinieki, viņi ar lielu prieku apmeklē mūsu skolu, jo šeit ir brīnišķīga, atsaucīga, darboties griboša publika.


Nils un Maija Īles piedāvāja bērniem iepazīties ar džambām (Džambi, bungu veids), ļāva iegūt pirmo pieredzi tās spēlēt, iemācīja divu no trim sitienu veidiem uz tām, kā arī parādīja kā skan džamba profesionāļa rokās, kas tās jau spēlē vairāk kā 30 gadus.

Pēc dažu ritmu izmēģināšanas, vadītāji piedāvāja jauniešiem aizvērt acis un ieklausīties netradicionālu, svešu, neredzētu mūzikas instrumentu skaņās, kas pārsvarā atgādināja dažādas dabā sastopamas skaņas, vai asociācijas ar dabas procesiem. 

Pēc tam visi kopā, katram spēlējot uz sava instrumenta, tika izveidots meditatīvs, relaksējošs un baudāms skaņdarbs.


5.a klases atsauksmes:

"Par šo pasākumu es jūtos brīnišķīgi! Bija ļoti interesanti, nomierinoši un varēja atslābināties! Ļoti patika tas, ka mēs paši varējām izmēģināt šos interesantos mūzikas instrumentus! Pēc pasākuma bija viegluma sajūta, jo pasākums bija kā meditācija! Vēlētos vēl kādreiz šāda veida pasākumus. Liels prieks ka varējām piedalīties šādā pasākumā!"

"Man ļoti patika spēlēt džambas. Es vēlētos, lai būtu paspējis paspēlēt vairāk instrumentu. Novērtēju vīrieti, kurš spēlēja bungas, jo man ātri sāka sāpēt rokas. Es vēlētos, lai mēs atkārtotu to biežāk. Man likās interesanti, ka tādi instrumenti, kādus mums rādīja, vispār eksistē."

"Man patika, ka mums katram izdalīja kādu instrumentu, kuri katram bija dažādi. Man ļoti patika, ka bija klusums (neviens nerunāja), jo visi bija aizņemti ar instrumentiem. Nils ļoti forši spēlēja bungas. Man nepatika, ka nevarēja izmēģināt visus instrumentus, jo laiks bija nepietiekams. Kopumā šis pasākums bija labs."

"Man patika, jo bija interesanti spēlēt dažādus instrumentus, kā arī nedaudz pamācīties. Emocijas bija dažādas - prieks, zinātkāre, miers, laime, taču bija arī dažas negatīvās emocijas. Spēlējot pašiem savu skaņdarbu, ar laiku kļuva garlaicīgi un sāku piekūst, taču sākumā biju atslābinājusies. Bija ļoti interesanti iepazīt jaunus mūzikas instrumentus, kā arī uz dažiem paspēlēt un uzzināt par tiem vairāk. Kopumā man pasākums izraisīja vairāk pozitīvas emocijas nekā negatīvas, labprāt to atkārtotu un uzzinātu ko vairāk."

"Man patika spēlēt interesantās bungas dažādos ritmos. Patika aizvērt acis un ieklausīties instrumentos. Daudzus no instrumentiem pirms tam nebiju redzējusi. Kad mums katram iedeva pa instrumentam, man īsti nepatika spēlēt zvanus un vēlējos kādu citu instrumentu. Tad, kad sākām spēlēt visi kopā, manuprāt, radās liels troksnis, jo ne visi spēlēja kopīgā ritmā, un man sāka sāpēt galva. Kopumā bija jauks pasākums."

"Man ļoti patika spēlēt bungas un izmēģināt spēlēt instrumentu, ko katram izdalīja. Vēl man patika klausīties, kā Maija un Nils spēlēja visādus instrumentus. Mums vajadzēja aizvērt acis un iejusties mūzikā. Vienā brīdī es jutos tā kā šausmenē, pēc citā brīdī saulainā pasakas pļavā, vēl pie upes un ūdenskrituma. Šis pasākums bija savādāks nekā pārējie, kas bija interesanti un jautri."

"Man patika, ka mums katram izdalīja kādu instrumentu, kuri katram bija dažādi. Man ļoti patika, ka bija klusums (neviens nerunāja), jo visi bija aizņemti ar instrumentiem. Man patika, kā Nils spēlēja bungas. Man nepatika, ka nevarēja izmēģināt visus instrumentus, jo laiks bija nepietiekams. Kopumā man vairāk patika, nekā nepatika šis pasākums."

Informāciju sagatavoja 5.a klases skolēni, apkopoja klases audzinātāja Liene Pauloviča.
5a. klases nodarbībaFoto un video


5.b klases atsauksmes:

"Es uzzināju, ka spēlēt džambu ir ļoti interesanti un vienkārši. Es gribēju to turpināt darīt vēl ilgi. Īpaši man patika, ka nodarbības noslēgumā katrs spēlēja savu instrumentu, katrs no tiem skanēja ļoti skaisti un visi kopā skanēja patiesi maģiski".

"Es uzzināju dažus veidus, kā var spēlēt džambu un man īpaši patika spēlēt džambu kopā ar visiem saviem klases biedriem. Nils un Maija lieliski spēlēja instrumentus, es jutos kā labā koncertā. Būtu labāk, ja nodarbība būtu ilgāka".

"Tas bija forši! Man ļoti patika spēlēt tās bungas. Es iemācījos, ka šīs bungas sauc džamba. Bija ļoti interesanti, kad mēs visi spēlējām, īpaši tad, kad spēlējām ļoti ātri".

"Daudzus instrumentus es ieraudzīju pirmo reizi un uzzināju daudzu mūzikas instrumentu nosaukumus, dzirdēju kā tie skan un dažus no tiem varēju izmēģināt spēlēt. Īpaši man patika muzicēt kopā ar visu klasi, spēlējot džambas un veidojot orķestri ar dažādiem instrumentiem. Nodarbību vēlējos garāku".

"Es uzzināju, ka džamba nāk no Āfrikas, līdz šim man šķita, ka no Spānijas. Man īpaši patika, ka bija klases orķestris un varēja vēl dejot. Gribējās pat piecelties un dejot".

"Pasākumu vērtēju 10/10! Man patika, ka visu laiku bija interesanti un nebija garlaicīgi. Es uzzināju kā spēlēt džambu un vēl citus dažādus mūzikas instrumentus. Bija interesanti spēlēt kopā ar saviem draugiem".

Informāciju sagatavoja 5.b klases skolēni, apkopoja klases audzinātāja Laila Zinberga.

Nodarbības video

×