Filma “Māksla nepadoties”

10. februārī 7. - 9. klases izglītojamie programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros noskatījās dokumentālo filmu “Māksla nepadoties”- filmu par pārgalvīgu rīcību un no tām izrietošām sekām, par gara spēku nepadoties un cīnīties ar savas pārgalvības radītajām sekām.

Mareks ir jauns puisis, kurš dzīvoja savu pilnvērtīgo dzīvi, bet pienāca brīdis, kad viss sagriezās kājām gaisā – kādā kolēģu izbraucienā Mareks pārgalvīgi ieleca no laipas ūdenī un kļuva paralizēts. 

Filmā gan pats Mareks, gan citi personāži dalās ar atmiņām par dzīvi līdz traumai un to, kā viņš kļuva paralizēts, kā arī par piedzīvoto pēc traumas un sevis atrašanu sabiedrībā. Mareks, cīnoties par savu dzīvi, ir atklājis savu brīnumaino talantu – gleznot ar otu, turot to mutē. 

Mareks ir atradis sevi šajā dzīvē un ir piemērs ikvienam, kā nepadoties un turpināt cīnīties, neskatoties uz apstākļiem un dzīves izaicinājumiem! 

Domāju, ka filma neatstāja nevienu vienaldzīgu. Pēc filmas noskatīšanās bija tikšanās ar Mareku. Viņš ļoti emocionāli uzrunāja jauniešus un lika aizdomāties par dzīves vērtībām, uzdeva diezgan filozofisku jautājumu: ”Vai jūs esat kādreiz aizdomājušies par to, ka rītdiena var arī nepienākt?” Aicināja jauniešus mācīties no citu kļūdām un nepieļaut savējās. 

Izglītojamie varēja uzdot Marekam jautājumus gan pasākuma laikā, gan arī pēc tā. Īpaši aktīvi jautājumu uzdošanā bija septīto klašu izglītojamie. Viņus pārsteidza Mareka spēja tik fantastiski gleznot un spēja nepadoties.

Izglītojamo atsauksmes:

Šī filma patiešām lika aizdomāties. Man sākumā likās, kad šī dokumentālā filma būs kā visas pārējās - garlaicīga un neinteresanta, bet tā nav. Es šo filmu un šos cilvēkus apbrīnoju par nepadošanos, un drosmi dalīties ar savu pieredzi. Šo filmu skatoties, es patiešām apdomāju tās reizes, kad man arī lecot ūdenī tā varēja notikt. Tagad saprotu, cik lielas sekas var notikt nepārdomātā situācijā. Mani ļoti izbrīnīja šī cilvēka mākslas darbi, un es zinu, ka es ar roku nemācētu uzzīmēt pat uz pusi tik skaisti, kā redzētās gleznas. Manu elpu aizrāva īpaši glezna ar zirgu, jo es ļoti mīlu zirgus. Kā arī lielāko daļu filmas izstāstīju vecākiem. Šī filma bija ļoti iedvesmojoša, jo tā māca būt ļoti uzmanīgam un nepadoties, un, ka katrs kritiens ir tikai iespēja tiekties uz augšu. (7.d)

Manuprāt, šī dokumentālā filma bija ļoti pamācoša, tā lika aizdomāties par savām rīcībām un to sekām. Cilvēki bieži nenovērtē to, kas tiem ir dots. Es apbrīnoju Mareku Odumiņu, viņa pacietību, talantu un dzīvesprieku. Pašā sākumā es nespēju noticēt, ka darbus, kurus viņš ir radījis, vispār ir uzzīmējis cilvēks, likās, ka tā ir fotogrāfija. Mareka apmeklējums mani iedvesmoja turpināt iesākto un apdomāt savu dzīvi/dzīves stilu. Man ļoti patika šī dokumentālā filma un Mareka apmeklējums mūsu skolā. (7.d)

Man filma “Māksla nepadoties” ļoti lika aizdomāties par to cik ļoti liktenīgs var būt kāds stulbs jociņš, izrādīšanās. (7.d)

Man šī filma patika, tā mani aizkustināja un lika aizdomāties. Novērtēt vairāk savu dzīvi un spēju staigāt un kustēties, un motivēja darīt lietas tagad nevis gaidīt un atlikt uz citu dienu, jo nevar zināt, kas notiks šodien, rīt, nākamnedēļ, vai pēc gada, un lika aizdomāties par to, ka jābūt nedaudz uzmanīgākam, jo viens joks vai trauma var sabojāt visu dzīvi. Bija interesanti paklausīties arī par to, ka var gleznot bez roku palīdzības. (7.d)

Manuprāt, šī filma ir ļoti pamācoša, tā lika man aizdomāties par to, kas var notikt ar mani, un ka vienmēr jāpadomā divreiz pirms kaut ko darīt. Filma ir motivējoša - tā māca nepadoties,  lai arī cik grūta būtu situācija. (7.c)

Filma man atgādināja, cik ātri viss var mainīties. Mareks ir ļoti stiprs un drosmīgs! (7.c)

Man patika šī filma, jo viņa bija pamācoša un parādīja, kā tas tiešām ir, kad tavs ģimenes loceklis vai draugs nonāk nelaimē, kas varētu izmainīt visu tavu dzīvi. (7.c)

Man patika filma, manuprāt, bija interesanti. Es tiešām apbrīnoju, kā Mareks turpināja dzīvot un nepadoties, kā arī man tiešām patika viņa mākslas darbi. (7.c)

Filma "Māksla nepadoties" par Mareka Odumiņa smago dzīves stāstu man lika aizdomāties par savu dzīvi un dzīves izvēlēm. Kā arī beigās ar savu runu viņš mani iedvesmoja tā, lai katru dienu pavadu labi un pārdomāju savas izvēles. Kopumā man šī filma ļoti patika, kā arī iedvesmoja nekad nepadoties. (9. b)

Filma atgādina, ka jābūt uzmanīgam un vienmēr jāpārdomā savas rīcības iespējamās sekas, kā arī atgādina nekad nepadoties, lai kas arī dzīvē atgadītos. (9.b)

Filma bija interesanta un iedvesmojoša tiem, kuri cieš no invaliditātes, kā arī vērsa uzmanību uz to, ka alkohola ietekmē cilvēks nedomā par savām darbībām, kļūst pārgalvīgs. (9.b)

Neskatoties uz problēmām, Mareks Odumiņš iemācījās zīmēt ar muti, kas beigās viņu noveda pie izstādes. (9.b)

Filma bija diezgan emocionāla, un tas ir apbrīnojami, ka viņš nekautrējas par to runāt, nāk uz tikšanos. Filma lika aizdomāties. (9.b)

Šī filma lika aizdomāties par notikumiem un darbiem, kas notiek tagad un kā tas ietekmēs manu nākotni. Mareka stāsts ir ļoti pamācošs un tas liek pamodināt sevī kādu sajūtu. Šī sajūta ir gan ar nožēlu, gan arī ar līdzjūtību sajaukusies kopā. Es atzīšu faktu, ka Mareks bija man priekšā un vēl pēc tam, acīs skatīdamies, teica vissaprotošākos vārdus, man lika raudāt. Pēc filmas es ar klasi palikām pie viņa nevis lai uzdotu jautājumus, bet lai izteiktu klusu līdzjūtību un būtu kopā ar viņu. Manuprāt, šis ir vislabākais veids ka pusaudžiem iemācīt, ka rīcībai ir sekas. (8.b)

Pasākums bija ļoti aizkustinošs. Apbrīnoju, ka cilvēks pēc tādas traumas spēj noturēt pozitīvismu un vēl dalīties ar to. Gan filma, gan Mareka runa lika dziļi padomāt par dzīves iespējām un patiesajām vērtībām. Jauki, ka cilvēks, kurš pārdzīvojis lielas sāpes, ir atradis tālāku nodarbošanos, kas gan viņam, gan citiem izraisa prieku. (8.b)

Personīgi šī filma man ļoti patika, jo man tā lika aizdomāties. Tā man iemācīja, to, ka vienmēr jābūt pateicīgam par to, kas tev ir. Un tie vārdi: “Tu nekad nevari zināt, kas notiks pēc minūtes vai divām, vai pēc stundas, vai rīt,” ko Mareks pateica, ļoti lika padomāt par visu. Vēl tās gleznas, ko viņš ar savu muti uzgleznoja, izskatījās kā nofotografētas bildes. Pateicos Marekam par filmu un vārdiem. (8.b)

Sākumā, dzirdot šo stāstu, likās, ka būs atkal reklāma par to, ka jābūt uzmanīgiem. Filmas sākumā bija ļoti žēl cilvēka. Filmu skatoties, varēja redzēt, ka dzīve tik ātri var mainīties tikai sekundes laikā. Filma bija aizkustinoša un tiešām lika pārdomāt katru savu rīcību un darbību. Es apbrīnoju, ka cilvēks pēc visa pārdzīvotā ir atradis vēl dzīvei jēgu. Tas ir apbrīnojami. (8.b)

Manuprāt, šī filma un tas, ka Mareks bija klātienē ar mums, bija kaut kas īpašs. Ikdienā tu nesaskaries ar tik emocionāliem, aizkustinošiem stāstiem, tādēļ šī filma lika aizdomāties par to, par ko parasti nedomā. Stunda man atvēra acis un lika novērtē manu veselību, būt pateicīgai par visu, kas man svarīgs un arī par visu, kas ikdienā šķiet pašsaprotams. Ceru, ka man un citiem šī pateicības sajūta pakavēsies dzīvē, un ceru, ka būsim uzmanīgāki, drošāki. (8.b)

Man filma un pats pasākums patika, jo tas deva, kaut ko, ko parasta mācību stunda vai kāda reklāma nevarētu. Filmu skatoties, dažos brīžos bija smagi ap sirdi, jo es nespēju noticēt, ka tik neatlaidīgi cilvēki eksistē. Es biju un vēl joprojām esmu fascinēts par Mareka radītajām gleznām, jo dažas izskatījās kā tikko nofotografētas bildes. (8.b)

Parasti par šādām tēmām vienkārši pastāsta un pasaka:” Nu, nu, nu, nelec nepazīstamās ūdenstilpnēs!” Bet tas neko īsti nenozīmē. Šī filma bija savādāka, šis stāsts bija aizkustinošs un parādīja, kādas pa īstam var būt sekas. Šāds stāsts liek apdomāties un arī iedvesmo vienmēr turpināt un censties. (8.b)

Mani šī filma ļoti aizkustināja, tā lika aizdomāties par dzīvi un visām manām izvēlēm un kļūdām. Es šo filmu noteikti gribētu redzēt vēlreiz pēc kāda laiciņa, lai salīdzinātu, kā es to redzu un saprotu. Es domāju, ka šī filma ir jāredz katram, lai apdomātu katru savu rīcību un padomātu par citiem. Paldies par iespēju noskatīties šo filmu! (8.b)

Apkopoja direktores vietniece Gunta Stūrmane

×