Koncertlekcija “Gadskārtu dziesmas”

3. aprīlī 7. - 9. klašu izglītojamajiem bija iespēja piedalīties programmas “Latvijas skolas soma” koncertlekcijā “Gadskārtu dziesmas”.

Tuvojoties Lieldienām cēlām godā latviešu tautas tradīcijas un gadskārtu svētkus.

Koncertlekciju vadīja Tautas mūzikas grupas “Tautumeitas” dalībnieces māsas Asnate un Aurēlija Rancānes, kuras kopā ar skolēniem pētīja, kāds izskatās gads, dzīvojot saskaņā ar dabu, latviešu tradīcijām un svinot gadskārtu svētkus. Mākslinieces lika arī katram aizdomāties, kāds izskatās viņu gada vizuālais attēlojums.

Kopā tika dziedātas dziesmas, stāstīti stāsti, ticējumi, tika minētas mīklas, notika zīlēšana. Tika apskatīti foto un video vēsturiskie fragmenti. Jaunieši tika iesaistīti rituālos un rotaļās, lai uzburtu sajūtu, kāda rodas, piedaloties latviešu tradicionālo svētku svinēšanā. “Tautumeitas” mūs visus iepriecināja ar savām skanīgajām balsīm.  

9.b klases atsauksmes:
Bija ļoti interesants un radošs pasākums. Nekad nebiju klausījusies tāda veida dziesmas, tādēļ priekš manis tas bija kaut kas neparasts. Man ļoti patika, cerams, ka tādu pasākumu būs vairāk.

Pasākums bija interesants. Patika mācīties un uzzināt par senlatviešu tradicionālajiem svētkiem, kā arī klausīties ar tiem saistītas dziesmas!

Man ļoti patika koncerts, jo uzzināju daudz vairāk par latviešu svētkiem un tradīcijām, atpūtināju galvu, dziedot dziesmas un izbaudīju skaisto harmoniju, ko meitenes dziedāja. Ļoti patīk viņu mūzika, tāpēc biju sajūsmā, kad dzirdēju par viņu ierašanos.

Uzzināju vairāk par senlatviešu tradīcijām, ticējumiem, svētkiem. Dziesmās tika iekļautas senlatviešu vērtības, kā arī latviešu kultūra, kas man likās skaisti. Šis pasākums mani vairāk ieinteresēja latviešu kultūrā.

9.c klases atsauksmes:
Man ļoti patika šis pasākums, jo mums deva gan zināšanas, gan iespēju piedalīties un atbildēt uz jautājumiem. Tomēr brīžiem bija garlaicīgi. Kopumā pasākums man deva labu noskaņu. Pasākums man lika aizdomāties par to, ka kultūra ir jāsaglabā, par to jārūpējas.

Šīs dziedātājas man deva iespēju vairāk uzzināt par latviešu svētkiem. No viņām dzirdēju par svētkiem par kuriem neesmu iepriekš dzirdējis, bet tā kā viņas ir dziedātājas, es gaidīju to, ka viņas dziedās vairāk, nekā stāstīs informāciju.

Manuprāt, ļoti superīgs pasākums, zinot to, ka mūsdienās mūzika jauniešiem ir ļoti svarīga. Kā arī savā ziņā ļoti izglītojošs pasākums par dažādiem svētkiem. Prasījās tieši vairāk dziesmu un vairāk pašu dziedāšanu. Savādāk bija daži, kuri garlaikojās.

Man ļoti patika “Tautumeitu” uzstāšanās. Pasākums mani vairāk izglītoja par senlatviešu ticējumiem, kā arī dziesmas manī raisīja Lieldienu noskaņu un palīdzēja noskaņoties svētkiem. Prasījās varbūt vairāk kādu pārsteigumu, kādu odziņu, kas dotu vairāk izbrīnu, piemēram, “Tautumeitām“ tērpus, vairāk dziesmu.

7.d klases atsauksmes:
Man ļoti patīk "Tautumeitas", to mūzika. Tādēļ viņu viesošanās šodien pie mums man ārkārtīgi patika, arī bija ļoti interesanti viņas klausīties.

Man ļoti patika šis pasākums, jo man patīk šāda senlatviešu mūzika, kā arī varēja gūt zināšanas par senlatviešu svētkiem.

Man šis pasākums patika, jo varēja uzzināt vairāk par senlatviešu svētkiem un tradīcijām. Gribētu vairāk šādus pasākumus.

Man ļoti patika "Tautumeitu" dziesmas un vijoles spēlējums, abu māsu balsis bija spēcīgas un, kad viņas dziedāja kopā, bija neaizmirstama sajūta. Kā arī es uzzināju vairāk par senlatviešu svētkiem un kā tos svin.

Man tas patika, bija jautrs. Tas bija izklaidējošs un atšķirīgs no citiem. Man visvairāk patika, ka mēs arī varējām dziedāt un atbildēt uz dažādiem jautājumiem par svētkiem.


Apkopoja direktores vietniece Gunta Stūrmane
03.04.2023.

×