Ciemos A. Pumpura muzejā Lielvārdē

Ar “Latvijas skolas somu” uz Andreja Pumpura muzeju Lielvārdē

2021. gada 29. septembrī 9.c klases skolēni devās ilgi gaidītā skolas ekskursijā. Šo brīnišķīgo iespēju piešķīra “Latvijas skolas somas” projekts. 

Apbruņojušies ar labu garastāvokli, sen nepiepildītām ilgām un prieku, devāmies uz Lielvārdi, lai apmeklētu Andreja Pumpura muzeju. Muzejs atrodas gleznainā Latvijas vietā, Daugavas krastā.

Ierodoties Lielvārdē, skolēni dzirkstīja no prieka, jo laikapstākļi mūs dāsni apveltīja ar spirdzinošu rudens gaisu, zeltu pielijušām koka galotnēm, čaukstošām lapām piebirušu taku.

Muzejā mūs sagaidīja atraktīva gide, kuras stāstījums un atļauja iejusties Andreja Pumpura līdzgaitnieku dzīvesstāstā, nelika garlaikoties nevienu sekundi. Ar lielu interesi iesaistījāmies muzeja programmas realizēšanā. Izdzīvojām Andreja dzīvesstāstu, velkot paralēles ar mūsu pašu dzīvi. Kādas vērtības ir kopīgas, kuras vēl neesam savā dzīvē apjautuši.

Eposa “Lāčplēsis” teatrālais uzvedums iedvesmoja vēlreiz pārlapot darbu, jo muzeja pieeja to atainot ir vēl nebijusi pieredze un, noteikti, raisa interesi par lasīšanu.

Skolēnu pārdomas par A. Pumpura muzeju:

Daniels
Es ieteiktu apmeklēt šo muzeju, jo tajā es guvu krāšņas emocijas.

Nils
Ieteiktu citiem aizbraukt, jo vieta atrodas pie varenās Daugavas, kas rada atmosfēru. Stāsts par Lāčplēsi tiek pastāstīts īpašā veidā.

Rūta
Es saviem vienaudžiem ieteiktu doties uz šo muzeju, jo bija ļoti jautri un nebija ne mirkli garlaicīgi. Varēja redzēt arī skaistus dabas skatus – zelta sauli, sudraba upi.

Paula
Muzejs ir interesants un sirdi sildošs, kā arī man patika veids kā šo informāciju par A. Pumpuru un eposu “Lāčplēsis” pasniedza, izspēlējot lugu. Patika, ka ļāva iejusties A. Pumpura dzīvē.

Pārējo klases biedru viedokļi ir ļoti līdzīgi. Esam ārkārtīgi pateicīgi par jēgpilnu ekskursiju un emocijām piepildītu rudens dienu. Paldies!

Apkopoju skolēnu atsauksmes un centos aprakstīt ekskursijas dienas emocijas. Paldies par iespēju apciemot Lielvārdi un Andreja Pumpura muzeju.

Es un mani audzēkņi bijām ļoti priecīgi un saviļņoti, ka bija iespēja būt tik lieliskā muzejā. Iesaku katru gadu devītklasniekus aizvest uz gleznaino Lielvārdi. Paldies!

Klases audzinātāja – Kristīne Gaigala


Mērķis - iepazīties ar A. Pumpura dzīvesstāstu, daiļradi un eposu “Lāčplēsis”

Saulainajā un skaistajā atvasarā,  28. un 29. septembrī 9. klašu skolēni devās uz Lielvārdi, lai papildinātu savas zināšanas literatūrā un vēsturē par mūsu tautas rakstnieku A. Pumpuru un viņa sarakstīto eposu “Lāčplēsis.”

Ciemojoties A. Pumpura muzejā, bija iespēja pašiem izdzīvot  A. Pumpura dzīvesstāstu, kļūstot par lieliskiem aktieriem, un pārtapt par eposa varoņiem un izspēlēt cīņu ar Melno bruņinieku. 

Visiem kopā darbojoties, izdevās lieliska izrāde par ko visi bija gandarīti. Tika iegūtas jaunas zināšanas par A. Pumpuru un eposa “Lāčplēsis” tapšanas vēsturi un izpratne par eposā attēlotajiem notikumiem.

Izglītojamo atsauksmes:

E.Bērziņa 9.a
Man patika šī muzeja vizīte, jo mums nestāstīja tikai garlaicīgus faktus, bet veidoja stāstu par šo rakstnieku, iesaistot mūs.

L.Lūse 9.a
Man patika, cik ļoti savādākā un interesantākā veidā stāstīja par A. Pumpuru un eposu “Lāčplēsis”. Visvairāk patika taisīt izrādi par “Lāčplēsi.” Man tas deva lielāku un labāku iespaidu par literāro darbu. Es daudz ko jaunu iemācījos un ieguvu jaunas zināšanas par A. Pumpuru, jo iepriekš neko vairāk kā to, ka viņš sarakstījis eposu “Lāčplēsis”, es nezināju.

A.Polodjuka 9.a
Man A. Pumpura muzejā patika, kā gide stāstīja un paskaidroja A. Pumpura biogrāfiju. Es to klausījos ar lielu ieinteresētību. Vēl man patika, ka A. Pumpura biogrāfiju izspēlēja mazās etīdēs kā teātrī. Bija interesanti un aizraujoši.

R.P.Kaģis 9.a
Man personīgi patika savādais muzeja piegājiens, liekot mums piedalīties stāsta stāstīšanā, nevis tikai klausīties to. Bija interesanti piedalīties, jo tā, manuprāt, var vairāk un labāk kaut ko iemācīties.

A.G.Rozenfelds 9.b
A. Pumpura muzejs mani patīkami pārsteidza. Es biju domājis, ka kopējā pieredze būs garlaicīga, bet bija ļoti interesanti pieredzēt A. Pumpura un paša Lāčplēša stāstu, caur interaktīvo teātra izrādi, kurā pats spēlēju nelielu lomu. Šādā veidā es daudz ko atcerēšos.

V.Īviņa
Man ļoti patika ekskursija. Ļoti patika aktīvā darbība un kā klases biedri piedalījās izrādē. Skaista vieta ar skaistu apkārtni.

K.Ozola 9.b
Man ļoti patika A. Pumpura muzejā. Man patika, ka tur nestāstīja garlaicīgi par A. Pumpura dzīves gājumu, bet bija lieliska iespēja to izspēlēt teātra veidā. Bija jautri to skatīties kā arī piedalīties tajā.

K.Kudors 9.b
Ekskursija uz A. Pumpura muzeju bija interesanta. Muzejā zināšanu ieguve bija savādāka, bet interesantāka. Mēs taisījām izrādi, kurā paši piedalījāmies un uzzinājām vairāk par A. Pumpura dzīvi. Personīgi man patika muzejs un labprāt dotos uz tāda veida muzeju vēlreiz.

9.d klases izglītojamie
Uzskatām, ka ekskursija uz Lielvārdi bija izdevusies un brīnišķīga.
Muzejā patiešām saistošā veidā tikām iepazīstināti ar A. Pumpura dzīvi un viņa eposa "Lāčplēsis" tapšanu. Pat vēl vairāk - iesaistot klases biedrus un izmantojot dažādus rekvizītus - senas uniformas, Lāčplēša cepuri un pat ieročus, aizraujoši un patiešām interesanti paši izspēlējām gan rakstnieka personīgās dzīves notikumus, gan eposa "Lāčplēsis" sižetu. Tā bija iespēja uz brīdi iejusties gadsimtiem senos notikumos un iedomāties, kā dzīvoja un ko juta cilvēki tolaik - 19. gadsimtā.  
Mūsuprāt, šī ekskursija bija patiešām aizraujoša un noderīga. Būtu lieliski, ja šādās ekskursijās mēs dotos biežāk.

Apkopoja – direktora vietniece Gunta Stūrmane

×