Ciemojamies Melngalvju namā

 Pateicoties projektam “Latvijas skolas soma”, 29.septembrī 7.d klase devās lūkoties vienu no greznākajiem namiem Rīgā - Melngalvju namu. Šis datums ir diezgan zīmīgs, jo Latvijā svin Miķeļdienu, kas parasti tiek atzīmēta gan kā ražas svētki, gan saistās ar kārtīgiem rudens tirgiem. 

Kas tad bija melngalvji? Senās Rīgas tirgotāju brālība. Melngalvju namā uzzinājām celtnes ļoti sarežģīto vēsturi, izstaigājām pagrabus, kuros saglabāta vēstures elpa, uzvilkām bruņukreklus un bruņucepures, kļūstot vismaz 10 kg smagāki. 

Uzzinājām, kāda mērvienība ir Rīgas pods, kas bija labākās eksporta un importa preces, uzzinājām par tirgotāju goda kodeksu un dažādiem sodiem, ja tika pārkāpti likumi. 

Vai zināt, kas notika, ja kāds tirgotājs svētku laikā uz galda izšļakstīja alu no krūzes? Vispirms izlietais daudzums bija jānomēra. Ja to varēja nosegt ar plaukstu, tad soda nebija. Ja izlietais bija lielāks laukums nekā plauksta, tad nācās maksāt sodu... ar daudziem sāls kilogramiem (sāls bija ļoti vērtīga prece). 

Bija iespēja izkalt arī savu Melngalvju nama monētu. Ielūkojāmies skaistajās Melngalvju nama zālēs, cerot tur atrasties kādreiz kādā skaistā un svinīgā pasākumā.
Noslēgumā ielūkojāmies un baudījām 5D kino - kustīgu braucienu virs Rīgas jumtiem, galvu reibinošu lidojumu cauri Rīgas muzejiem un visbeidzot reālu sajūtu, ka ieplunkšķināmies Rīgas kanālā.

Izglītojamo atsauksmes:
“Man šodien patika 5D kino, jo palūkojos uz Rīgu no augšas, ielūkojos daudzos muzejos. Patika ekskursijas vadītāja stāstījums. Izbrīnīja, cik smagas ir bruņas, lai gan izskatījās vieglas.” /Emīlija J./
“Ļoti patika ekskursija, jo nezināju neko par melngalvjiem. Man patika interjers, īpaši griestu gleznojums lielajā zālē.” /Eva/
“Interesanti uzzināt vēsturi, jo iepriekš nezināju, kāpēc tāds nams ir tik nozīmīgs Rīgai.” /Pēteris K./
“Ekskursijā man patika, ka mēs varējām uzsist uz monētas nama nosaukumu.” /Sindija/

Teksts - Iluta Dalbiņa.

×